Itinerár na Západné pobrežie USA od kanadských hraníc severne od Seattle k mexickým hraniciam San Diego je jedným z najpopulárnejších v krajine. Krajina pozdĺž Tichého oceánu zahŕňa strmé skalnaté pobrežie a piesočné pláže. V USA Choďte po diaľnici 101 alebo kalifornskej štátnej ceste 1 priamo pozdĺž oceánu alebo - rovnobežne s týmto smerom - o niečo ďalej do vnútrozemia cez najdôležitejšie mestá regiónu západného pobrežia. Ako alternatívu k súkromnej doprave môžete z Greyhound Lines cestovať aj vlakmi Amtrak alebo diaľkovými autobusmi.
pozadie
príprava
dostať sa tam
Na oboch koncoch trasy sa nachádzajú veľké medzinárodné letiská Seattle/ Tacoma a San Diego. Ak chcete so sebou vziať najsevernejšiu časť kanadských hraníc, mali by ste ísť do Vancouver prísť. Ak chcete precestovať iba časť trasy, môžete ísť na Los Angeles, San Francisco alebo Portland lietať.
trasa
Železničné trate vedú pozdĺž alebo rovnobežne s tichomorským pobrežím Coast Starlight (Seattle - Portland - Los Angeles), Kaskády Amtrak (Vancouver - Seattle - Tacoma - Portland - Eugene) a Pacific Surfliner (San Luis Obispo - Santa Barbara - Los Angeles - San Diego).
So súkromnou dopravou sa budete riadiť veľmi malebným výhľadom USA Diaľnica 101 priamo pozdĺž tichomorského pobrežia alebo, ak chcete ísť rýchlejšie, po diaľnici Diaľnica 5spájajúce hlavné mestá regiónu západného pobrežia.
Od kanadských hraníc cez Seattle do Portlandu
- (Vancouver, Kanada), tu sa začína železničná trať Kaskády Amtrak
- Everett (Washington)
- Seattle, tu sa začína železničná trať Coast Starlight ako aj autobusová linka chrta 601
- Tacoma
- Olympijský národný park
- Olympia, Hlavné mesto štátu Washington
- Národný park Mount Rainier, Mount Rainier, viditeľný z diaľky, je so 4392 metrami najvyšší vrchol v kaskádovom pásme
- Mount St Helens, aktívna sopka, naposledy vybuchla v roku 1980
- Vancouver (Washington)
- Portland, tu končí autobusová trasa chrta 601 a začína trasa 600
Portland do mesta Crescent City
- Salem (Oregon)
- Eugena, tu končí aj železničná trať Kaskády Amtrak; železničná trať Coast Starlight opustí trasu tu a pokračuje smerom do vnútrozemia ku Klamath Falls a Sacramentu, v Oaklande / San Franciscu sa s touto trasou stretáva znova; trasa autobusu Greyhound 600 tiež opúšťa trasu sem a pokračuje smerom do vnútrozemia do Sacramenta
- Národná rekreačná oblasť Oregon Dunes
- Crescent City
Z Crescent City na severnom pobreží Kalifornie do San Francisca
Severné pobrežie Kalifornie: Sekvoje a divoké časti pobrežia.
- Národný park Redwood
- Arcata, tu sa začína trasa autobusu chrtov 607
- Heuréka
- Mendocino - známy z rovnomennej hitovky
- Bodega Bay - tu nakrútil svoj film Alfred Hitchcock Vtáky
- Point Reyes National Seashore
- San FranciscoTu končia autobusové linky chrtov 607 a 540 a začína sa trasa 618; železničná trať Coast Starlight zastávky v neďalekom Oaklande
Obchádzka Klamath Falls a Sacramento
Namiesto priamo pri pobreží môžete z Eureky prejsť aj do vnútrozemia s nádhernou krajinou Shasta kaskády riadiť. Túto cestu vedie Coast Starlight- Vlak a autobusová linka chrtov 600:
- Klamath Falls
- Redding
- Sacramento, tu končí autobusová linka Greyhound 600, linka 540 vás zavedie do San Francisca a tým sa vráti späť na hlavnú trasu
- Údolie Napa - najslávnejšia vinárska oblasť v Kalifornii leží medzi Sacramentom a San Franciscom
Zo San Francisca cez „Strednú ríšu“ do San Luis Obispo
Centrálne pobrežie Kalifornie: Plodná a mierna, veľmi príjemné podnebie.
- Santa Cruz
- Watsonville, železničná trať Coast Starlight tu opúšťa trasu a pokračuje do vnútrozemia cez Paso Robles, v San Luis Obispo sa s touto trasou stretáva znova
- Monterey
- Big Sur, riedko osídlená, ale veľmi malebná oblasť bez veľkých miest
- San Luis Obispo, tu sa začína železničná trať Pacific Surfliner, Coast Starlight tu opäť stretáva trasu
Obchádzka Paso Robles
- Paso Robles - známa vinohradnícka oblasť
Zo San Luis Obispo do Los Angeles
- Santa Maria
- Santa Barbara
- Oxnard, železničné trate Coast Starlight a Pacific Surfliner tu nechajte trasu a pokračujte do vnútrozemia, neďaleko Los Angeles sa znovu pripojte k trase
- Malibu
- Santa Monica
- Beverly Hills
- Hollywood
- Los Angeles, tu končí aj železničná trať Coast Starlight ako aj autobusová linka chrtov 618 a začína sa trasa 676
Obchádzka Normanských ostrovov
- Normanské ostrovy pred Santa Barbarou: podmorské chalúhové lesy
Z Los Angeles cez San Diego k mexickým hraniciam
Južná Kalifornia: Teplé a preplnené, s Los Angeles a San Diegom najväčšou metropolitnou oblasťou na západnom pobreží.
- Anaheim
- Disneyland
- Huntington Beach
- San Clemente
- Oceanside
- San Diego, tu končí aj železničná trať Pacific Surfliner
- (Tijuana, Mexiko), tu končí autobusová linka chrtov 676
bezpečnosť
výlety
Za hranicami môžete pokračovať v trase na kanadskom alebo mexickom tichomorskom pobreží.