The Pozemná cesta západnými ostrovmi je v Vonkajšie Hebridy (nazývané tiež Západné ostrovy, Na h-Eileanan Siar) v Škótsko. Trasa spája Barra s Lewis prechádzajúc cez Eriskay, South Uist, Benbecula, North Uist, Berneray a Harris.
Trasa je kombináciou cesty autobusom a trajektom, ktorá trvá celú cestu. Je popísané cestovanie na sever z Barry, ale dalo by sa ľahko uskutočniť opačným smerom.
Po trase by sa dalo ísť aj autom alebo na bicykli po rovnakých cestách a trajektoch.
rozumieť
Historicky mali vonkajšie Hebridy lepšie spojenie s pevninou ako medzi ostrovmi. Do roku 1975 bol Lewis súčasťou grófstva Ross a Cromarty a zvyšok súostrovia, vrátane Harrisa, bol súčasťou grófstva Inverness.
V roku 1975 bola založená Comhairle nan Eilean Siar (Rada západných ostrovov), čo zvýšilo politický záujem o ostrovné spojenia. V roku 1999 sa otvorila hrádza medzi North Uist a Berneray, po ktorej nasledovala hrádza medzi Eriskay a South Uist, ktorá sa otvorila v roku 2001. To tvorí základ tu opísanej trasy.
Pripravte sa
Rezervácia nie je nutná. Cestovné lístky sa kupujú od vodičov autobusov a od personálu trajektu. Bohužiaľ neexistuje jediný priamy lístok, ale tam, kde autobusy vytvárajú priame spojenie s iným autobusom, sa priamy lístok predáva. Orientačné ceny leteniek (2015) sú:
- Autobusom Castlebay do Ardmhoru 1,60 GBP
- Trajekt z Barry do Eriskay 8,15 GBP
- Autobus Eriskay do Berneray 6,20 GBP
- Trajekt z Berneray do Harrisu 7,50 GBP
- Autobusom Leverburgh do Stornoway 6,20 GBP
Kombinovaný cestovný poriadok pre danú trasu a jednotlivé cestovné poriadky autobusov sú k dispozícii v rade na Západných ostrovoch webovú stránku. Autobusy prevádzkujú rôzni malí miestni operátori, spravidla na základe zmluvy s radou.
Trajekty prevádzkuje spoločnosť Kaledónsky MacBrayne. Upozorňujeme, že trajekt z Berneray do Leverburghu nemôže premávať pri veľmi malom prílivu a príležitostne sú trajekty zrušené. Skontrolujte, či trajekt premáva na ich webových stránkach alebo na telefónnom čísle 01876 500337. Takéto zrušenia sa zvyčajne hlásia aj v správach o premávke na stanici BBC Radio Scotland a je možné ich vopred predvídať. Silný vietor môže mať za následok aj zrušenie trajektov.
Spravidla je z Castlebay okrem nedele päť odchodov denne, ale iba prvé dva umožňujú dokončenie trasy za deň. V nedeľu nepremávajú žiadne autobusy, trajekty však premávajú.
Niektoré autobusové spoje premávajú na požiadanie iba počas celej cesty alebo v jej časti. Niekedy si to vyžaduje telefonovanie do autobusovej spoločnosti deň vopred.
Nastúpiť
Trasa začína na Castlebay dňa Barra, sa dá dostať autobusom z Vatersay na juh, trajektom z Oban alebo lietadlom z Glasgow alebo Stornoway. Viac podrobností nájdete v článku na Barra.
Na trasu sa dá napojiť aj trajekt v Lochboisedale South Uist, Lochmaddy ďalej North Uist, Tarbert na Harris alebo Stornoway na Lewis. Letové spojenia sú k dispozícii na adrese Balivanich na Benbecula a Stornoway na Lewis.
Miesto odchodu autobusu v Castlebay je cez cestu od pošty, blízko móla.
Choď
Barra
V 1 Castlebay, autobus odchádza spoza cesty od pošty blízko móla. V autobuse je mikrobus s kapacitou 10 - 20 osôb. Z tejto autobusovej zastávky odchádzajú autobusy do Vatersay a na východ cez východné alebo západné pobrežie. Požiadajte vodiča o trajekt Eriskay.
Cesta z Castlebay do sklzu v Ardmhor trvá asi 20 minút a v závislosti od cestovného poriadku môže trvať buď západné alebo východné pobrežie. Obidve trasy sú malebné, ale trasa západného pobrežia má možno hranu, a je tu popísaná.
Autobus ide do kopca a stáča sa doľava na hlavnú cestu, kde prechádza vpravo od moderných budov školy. Trasa potom pokračuje popri roztrúsených domoch v dedine, až potom prejde miernym stúpaním. Potom to prejde 1 Jazero Tangasdail naľavo, kde je vidieť ruiny Macleodovej veže. Veža, postavená v roku 1430, bola pôvodne vysoká tri poschodia, ale dnes z nej zostáva iba asi jedno poschodie.
Ďalej je to Tangasdale Beach a napravo hotel Isle of Barra. Potom krátko na to nasledujú dediny Borve a Craigston a niekoľko malých pláží. Trasa potom vedie opäť do vnútrozemia, prechádza popri kostole škótskeho kostola a potom po vodnej nádrži Loch and Duin.
Na Northbay autobus odbočí vľavo na cestu na 2 Ardmhor a trajektový sklz.
Trajekt
Prechod trvá asi 40 minút. Trajekt prepravuje autá, bicykle a peších cestujúcich. Autobus nenastupuje na trajekt a budete musieť skĺznuť po sklze na trajekt. K dispozícii je krytý salónik s toaletami a vyhliadková terasa na poschodí. Na ceste prechádza niekoľko malých ostrovov predtým, ako sa otvorí výhľad na pláž na Eriskay.
Eriskay
3 Eriskay Slipway
2 Pláž Bonnie Princa Charlieho
4 Eriskay Causeway
South Uist
5 Daliburgh
6 Lochboisdale
7 Hrádza medzi južným Uistom a Benbeculou
Benbecula
8 Creagorry Co-op
9 Škola Lioacleit
3 Borve Castle
10 Nemocnica Uist a Barra
11 Letisko Benbecula
12 Hrádza na Grimsay
North Uist
13 Grimsay
14 Hrádza do severného Uistu
15 Clachan
16 Mólo Lochmaddy
17 Berneray Causeway
Berneray
18 Berneray sklz
19 Berneray ubytovňa pre mládež
Zvuk Harrisa Ferryho
Harris
20 Leverburgh
21 Tarbert
Lewis
22 Autobusová stanica Stornoway
23 Prístav Ness
24 Eoropie
4 Maják Butt of Lewis
Zostať v bezpečí
Na tejto trase nie sú žiadne veľké riziká. Ak cestujete na bicykli, počasie vám cestu občas znepríjemní.